top of page

>

Ozon Sauna

Ozon Sauna

Ozon sauna veya nam-ı diğer ozon kabin yöntemi, cilt yoluyla vücuda ozon - oksijen alımını sağlar. Ozon-oksijen emiliminin nemli ortamlarda daha hızlı ve kolay gerçekleşmesi sebebiyle tercih edilir. Buhar verilerek cildin nemlenmesi sağlanırken açılmış gözeneklerden ozon emilimi gerçekleşir. Terleme yoluyla vücuttan toksinlerin atılması da kolaylaşır.

Uygulama süresi 20 ile 30 dakika arasında değişir. Cilde temas eden gazların deri tarafından tamamen emilmesi önemli olduğundan 1-2 saat sonra duş alınmalıdır.

Yalnızca kontrolsüz hipertiroid ve konjenital favizm konusunda dikkat edilmesi yeterli olan ozon sauna uygulamasını hem kadın hem erkekler güvenle yaptırabilir.

Ozon Saunanın Yararları:

• Zayıflama: Artan beden ısısı, dolaşımın hızlanması ve ozon oksijen gazlarının etkisiyle vücutta kalori yakılmasına yol açar. Bir seans ozon saunada 250 ile 500 kcal harcanır. Yakılan kalori; çıkılan ısı, kişinin beden özellikleri ve yaşına göre değişir.

• Detoks Etki: İnsan vücudunda birçok kimyasal reaksiyon gelişir ve bazı toksin türünde vücuda zararlı maddeler oluşur. Ozon sauna; ısı ve nem yardımıyla bu maddeleri ter yoluyla hızlı şekilde vücuttan uzaklaştırır.

• Dolaşımın Hızlanması: Isı ve gazların etkisiyle hızlanan kan dolaşımı zararsız bir egzersizden geçirilmiş olur. Artan kan dolaşımı tansiyon üzerine olumlu etkiler yaratırken, tüm dokuların daha iyi oksijenlenmesi ve atıkların hızla uzaklaştırılması sağlanır.

• Böbrek Fonksiyonlarına Destek: Ağır metaller başta olmak üzere böbreklerle uzun sürede dışarı atılan birçok toksik madde, bu yöntemle deriden kolaylıkla atılabilir.

• Vücut Direncinin Artması: Ozon ve oksijenin vücuda girmesi sonucu immun sistem uyarılır ve düzenlenir. Bu sayede hastalıklara karşı bağışıklık sistemi gelişir.

• Yorgunluk Giderme, Zindelik Kazandırma: Özellikle adale dokusunda artan kan dolaşımı sayesinde yorgunluk hissi ve ağrıya neden olan laktik asit gibi maddeler vücuttan uzaklaştırılır. Seans sonrası kısa bir dinlenmeden sonra çok daha rahatlamış ve zinde hissedilir.

• Ağrı Giderici Etkiler: Dokularda bazı zararlı toksinlerin birikmesi, çeşitli nedenlere bağlı ödemler, dolaşım bozuklukları ve yetersizlikleri vücutta ağrıya neden olur. Isı, nem ve ozon oksijen yardımıyla hızlanan dolaşım, azalan ödem ve toksinlerin ortamdan uzaklaştırılması ağrı hissini ortadan kaldırır.

• Mikroptan Arınma: İnsan derisi, vücudu dış ortamdan gelebilecek çeşitli mikroplara karşı korur. Fakat birçok mantar ve bakteri deriye nüfuz ederek bazı hastalıklara neden olur. Ozon ve oksijen yardımıyla bu tür zararlı mikro organizmalar öldürülüp zararsız hale getirildiği için temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olursunuz.

• Yaşlanma Etkilerinin Giderilmesi: Zararlı ışınlar ve toksik maddeler deri hücrelerinin yaşlanmasına, kurumasına ve buruşmasına neden olur. Uygun nem ve ozon oksijen yardımıyla üst yüzeyde bulunan ölü ve yaşlı hücreler dökülür. Alttan yüzeyden de genç, sağlıklı hücrelerin gelmesi sağlanır.

• Selülit Oluşumunu Önleme: Deri ve deri altındaki dokuların oksijenlenmesi ve dolaşımın azalması sonucu selülit oluşur. Dokuların daha sağlıklı hale gelmesi için deri altı yağ dokusunun oksijenlenerek dolaşımın artması ve yağların yakılması hedeflenir. Oksijenle yıkanan dokular daha pürüzsüz ve temiz hale gelir.

• Stresin Etkilerini Giderme: Uygulama sırasında bir tür egzersiz yapan solunum, dolaşım ve kalp-damar sistemleri daha hızlı çalışır. Aktifleşen iç salgı sistemleri sayesinde, strese neden olan hormonal mekanizmalar düzene girer ve stres nedeniyle kasılan adale dokuları gevşer. Azalan dolaşım artacağından stresin yarattığı rahatsız edici etkiler de ortadan kalkar.

• Kansere Karşı Koruyucu Etkiler: Doku ve hücrelerin yetersiz oksijenlenmesi ve toksik maddelerin dokularda birikerek olumsuz etki yaratması, kanseri oluşturan nedenlerin başında gelir. Ozon sauna da bu nedenleri minimuma indirmeyi hedeflediği için kansere karşı koruyucu yarar sağlar.

• Beyin Fonksiyonlarını Geliştirme: Ozon ve oksijen beyin dokusunun daha iyi beslenmesini ve oksijenlenmesini sağlayarak zihin çalışmalarını destekleyici etki gösterir.

• Cilt Hastalıkları: Sedef, akne, egzama, liken gibi cilt hastalıklarının bakımını kolaylaştırır.

bottom of page